YAPTIKLARI İŞİ YÖNETİCİLİK ZANNEDİYORLAR

 

YAPTIKLARI İŞİ YÖNETİCİLİK ZANNEDİYORLAR

 

Adana Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanının elinden aldığı “Türkiye’nin Çevre Enleri” ödülü ile aslında Bakanlık ve Adana Büyükşehir Belediyesi’ni yöneten zihniyetin yönetim ve şehircilik anlayışlarının bir biri ile ne kadar örtüştüğünü ortaya koymaktadır.

 

Türkiye’nin Adana’daki Harikalarından “Karnıyarık Geçidi” Trafiğe Kapatıldı.

 

Adana, Ocak 2010’da inşaatına başlanan ve köprülü kavşak düzenleme ve alt geçit yol çalışmaları 3 yıl dayanamadı.

Müze Kavşağı ile Celal Bayar kavşağı arasındaki yer altı ve üst kavşak düzenlemeleri, bir yılı aşkın bir süre devam ederek Adana şehir içi trafiğini keşmekeşe döndürmüştü. İnşaat bitti, trafik rahatladı denildi, 3 gün sonra yeniden trafiğe kapandı. Atilla Altıkat Üst Geçit Köprüsü yıkılacak diyerek.

Bu kez Şubat 2011’de de Atilla Altıkat Köprüsü yıkıldı, yeni geçit yapılacak diyerek. Aylarca bu yıkım ve düzenleme ile Adana şehir trafiği bir kez daha çileye dönmüştü.

 

TÜRKİYE’DE ENFLASYON VAR MI, YOK MU?

Aynı güzergâhta üçüncü kez trafik durdu ve alternatifi ne yazık ki fazla olmayan d- 400 yolundan geçmek isteyenler kendilerine başka güzergâhlar bulmaları için yolun girişlerine (Dürbünle veya durup okunacak şekilde) uyarı levhaları konuldu.

Ocak 2010’da başlayan Müze Kavşağı ile Celal Bayar Kavşağı arasındaki mesafe yaklaşık olarak 800 metre uzunluğunda idi. Üst kavşaklar ve yar altı geçişleri ile birlikte yaklaşık maliyeti 18 Milyon (eski para ile 18 Trilyon) TL’ye mal olmuştu.

Alt geçit çalışmaları Karayolları 5. Bölge Müdürlüğünce 17 milyon 287 bin liraya ihale edilmişti.

Bu gün gelinen noktada, Karayolları 5. Bölge Müdürlüğünce Mart 2013’te 18 Milyon 752 Bin TL’ye ihale edilen yol çalışması ve 3 Temmuz 2013’te trafiğe kapatıldı. Müze kavşağı ile Celal Bayar Köprülü kavşağı arasında, yıkılan Atilla Altıkat Köprüsü yerine yapılacak olan köprülü kavşak inşaatının 19 metre genişliğinde ve 220 metre uzunluğunda ifade edilmektedir.

Müze kavşağından Celal Bayar Köprülü kavşağına kadar olan güzergâh, üst geçitleri ile birlikte 3 yıl önce yaklaşık 18 Milyon TL’ye ihale edilmişti. 3 yıl içinde enflasyon % 300 gibi bir artış mı gösterdi ki, aynı yolun devamı olan ve yama mahiyetindeki 220 metrelik yol çalışması için yaklaşık 19 Milyon TL’ye ihale ediliyor. Yolun kısalığı, üst geçitlerin önceki yapılanlar kadar olmadığı, enflasyonun yıllardır düşük seyrettiği yetkili makam ve kurumlarca açıklanmış olmasına rağmen neden ihale bedeli bu kadar yüksek anlamak imkânsız gözüküyor.

Önceki ihale bedelinden daha fazla olmasının etkisi nedir? Üzerinden geçen 3 yıllık zaman mı? 3 yıl önceki inşaatın uzunluğu, sürenin yılı aşması, üst geçit ve kavşakların birden fazla olmasına rağmen, bu günkü inşaatın yüksek bedele ihale edilişinin gerekçesi kamuoyuna açıklanmalıdır.

Adana’nın benzer yol çalışması Konya’da yapıldı.  Konya Borsa Köprülü kavşağı, 22 metre açıklığından, 650 metre uzunluğunda olan alt geçit belediye imkanları ile 15 Milyon TL’ye tamamlanmıştır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !