VERGİLER YÜKSELECEK

 VERGİLER YÜKSELECEK

Yeni Büyükşehir Uygulaması Geliyor.

Peki, Köylerin Durumu..!

Türkiye, kış mevsimine girerken, soğuk havalardan korunmanın çarelerine başvururken, 30 Mart 2014 Yerel Seçimler için de bir o kadar tersine havaların ısındığı süreci yaşıyor.

Partiler adayanlarını belirlerken ve seçim çalışmalarına her geçen gün hız verirken değişen Büyükşehir yasası ile 2014’ün 1 Nisan şakası da çok fena olacak gibi.

 Başbakan Erdoğan, konuşmalarında, ‘… Bundan sonra Büyükşehir oluyorsunuz. Köy diye bir şey olmayacak. Köyler mahalle olacak. … İstanbul’un, Ankara’nın ilçeleri nasıl, hangi hizmeti alıyorsa sizlerde aynı hizmeti alacaksınız. …’ diyor.

İyi de unutulan veya konuşulmayan çok önemli bir konu var.

Köylerin Geleceği ne olacak?

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi, değişen yeni Büyükşehir Yasası’na göre, artık köyler olmayacak, dolayısıyla da köylü kalmayacak, yani herkes şehirli olacak.

 Öyle olunca ne olacakmış, daha iyi değil mi dediniz?

Şimdi, konuya tersten başlayalım mı? Şehirli olan insan hayvancılık yapabilir mi? Nüfusu 20 Bin ve üzeri olan yerlerde, tarım ve hayvancılık yasaklanıyorsa, elbetteki şehirli de hayvan besi çiftliği, tavuk çiftliği, şehrin içinde tarım işletmeciliği yapamayacak demektir. Çünkü ticaret ve sanayileşmeye doğru geçiş yaşanacaktır. Başka neler olacak ki? Şehrin gideri artacağından gelirinin de arttırılması gerekmeyecek mi? Elbetteki gerekecek. Demek ki belediyelerin hizmet sunabilmesi, devlet hizmetlerinin daha iyi olabilmesi için, eskiden ödenen vergilerin üzerine yeni artışlar bindirilmiş şekliyle halktan toplanması gerekecektir.

Demek oluyor ki vergiler artacak.

Köy olmayacağından köylüde mahalleli olacak. Mahalleye gelen, sunulan, var olan bütün hizmetlerin tarifelerin de değişikliler yaşanacak. İçme suyundan, emlak vergisine, katı atık bertaraf bedelinden atık su bedeline kadar birçok tarifelerde değişiklik olacaktır. Bazı giderler içinde katılım payı ve büyükşehir tarifesinden vergilendirmeler yapılacaktır.

 

DEĞİŞİM NE ZAMAN!

Tüm bu artışlara sebep olan Yeni Büyükşehir Yasası ile uygulanacak vergisel değişiklikler elbette hemen ertesi gün değil, 5 yıl sonra.

Başka bir ad altında herhangi bir şey için ek gelir alınma ihtimali olsa da, eskiden köylü, yeni yasa ile mahalleli olan vatandaşlar, vergi artışları veya yeni katılım paylarına katkı bedelini 5 yıl süre ile ödemeyeceklerdir.

Bazı yetki ve kararalar da belediye meclisinin kararına bırakılmaktadır.

Büyükşehir yasası ne getiriyor. Artı eksileri nelerdir? Tıklayınız     

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !