Embed

KUZEY IRAK PETROLÜ CEYHAN’A KADAR GELDİ

KUZEY IRAK PETROLÜ CEYHAN’A KADAR GELDİ

Petrolün Türkiye ‘ye gelmesi demek bölgemizin istihdam artışı demektir. Bunlara dikkat etmek gerekiyor.

“Kuzey Irak petrolü önce Silopi'ye kadar hem korozyon hem de test çalışmalarını tamamlamıştı. Şimdi de Ceyhan'a kadar geldi. Akış da tabii ki bunların arkasından başlıyor olacaktır”

Yıldız, basın mensuplarının gündemdeki konulara ilişkin sorularını da yanıtladı.

Kurdaki artışa paralel olarak elektrik ve doğal gazda fiyat artışı olabilir. Bu yaşananlar fiyatların yeniden değerlendirilmesine ihtiyaç duyuracaktır.

Döviz fiyatlarının yükselmesi ile enerji maliyeti de olumsuz etkilenmektedir. Bu olumsuzluğu, sanayici, tüccar, vatandaş hep beraber karşılamak durumunda olacaktır.

 Dolardaki 10 kuruşluk artış, enerjide 4 milyar dolarlık maliyete tekabül ettiğin düşünülürse, son 10 gündeki artışı iyi hesaplamak gerek.

Hem Türkiye’nin marka değerini etkiliyor, hem de kaybedilen değerler direkt vatandaşın her kesimine sirayet ediyor.

Kuzey Irak petrolü

 Kuzey Irak petrolleri, dolayısıyla Irak’ın petrolleri dünyaya Türkiye üzerinden açılacaktır. Bunu görüyor ve biliyorlar.

Bu nedenle Türkiye’ye karşı içeride oyun üzerine oyun kuruyorlar. Görünene ve yaşanılanlar aysbergin daha gölgesi dahi değil. Maksat ve amaç Türkiye’nin büyümesini, gelişmesini engellemektir.

Hani mesele Dershanelerin kapatılması meselesiydi. Son 10-12 gündür tek kelime dershane lafı duyan var mı?

 Irak Petrollerinin Türkiye üzerinden dünyaya pazarlanması halinde, ister kamu şirketleri, ister özel sektör şirketleri beraber sözleşmelere dercedilen ve bu yapılacak olan sözleşmelerin içerisinde bulunan önemli noktalar yer almaktadır.

Türkiye’ye akacak olan petrolün miktarının tespit edilmesi (hem Türkiye, hem de, Bağdat tarafından aynı şekilde bunların tespiti şart) bunların paralandırılması ve aynı zamanda Birleşmiş Milletlerin yüzde 5’lik savaş tazminleriyle alakalı blokajın bulunması.

Bunların her birisi o sözleşmelerde yer aldığı için, bu anlaşma neticesinde, Irak'ın normalleşmesine, gelişmesine ve gelirlerinin artmasına da yol açacaktır.

Ceyhan'a kadar ulaşan petrol Türkiye’nin değil Irak’ın petrolüdür. Yaşanalar bu petrolün akışının yılsonuna (yani bir iki gün sonrasına kadar) gerçekleşmesi işleminin de durdurmaya çalışmaktır.

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !