Embed

Kültürü Yok Sayılan, İtibarsızlaştırılan Kent: Adana

ADANA’NIN HALİNİ GÖRMEK İÇİN SEYHANA BAKMAK YETİYOR

Biz buradan, siyasi atmosferin ısınmaya devam ettiği şu günlerde, özellikle Adanalı seçmenler, siyasi adaylar ile karşılaştıkları zaman, Adana için felsefelerinin ne olduğunu sorsunlar.

Siyasetteki amacınız, siyasi hedefiniz, seçimi kazandığınız takdirde nasıl bir siyaset izleyeceksiniz diye sorsunlar.

Hedefinde temiz, kaliteli ve hizmete yönelik siyaset anlayışları yoksa ve bunu yönetim tarzı haline getirecek bilgi birikimleri, cesaretleri, yürekleri, dirayetleri yoksa o anda oturduğu sandalyenin/ taburenin dahi o’na fazla geleceğini açık açık söylesinler.

Toplumun her kesimine, din, dil, ırk, renk, sosyal farklılık gözetmeksizin, dürüst, ilkeli, temiz, şeffaf bir yönetim tarzı sunabileceklerinin garantisini verebiliyorlar mı, yoksa birileri gibi, “Gelecek seçimleri için değil, gelecek nesiller için siyaset yapıyoruz” minvalli aldatmaya yönelik siyaset mi sergileyecek gözüküyorlar?

Bunu anlamak için müneccim olmaya gerek yok. Hepimiz bu toplumun ve Adana’nın sokaklarında yaşayan insanlarız. Bizlere nasıl davranılmasını istiyorsak, toplumun diğer kesimlerine de aynı davranışı sergileyeceklerine inanıyorsanız, halk için, halkla beraber siyaset yapacağına, kapısının ve gönlünün herkese açık olacağına inanıyorsanız, Adana için, ilçeniz için doğru adayın o olduğuna inanabilirsiniz.

 Adana’da, siyasetçilerin büyük çoğunluğu ne yazık ki gençliği ve gençleri unuttular. Hatta, kendilerine göre, siyaset bittiği gün yok hükmünde kabul ettiler. Gençler ile, STK’lar ile Adana’nın geleceğini dizayn etmek adına, ilçelerinde dahi bir araya gelmeyen siyasetçi ancak kendi ikbalinin peşinde koşmaktadır.

Kültürü Yok Sayılan, İtibarsızlaştırılan Kent: Adana

Adana, “Altın Koza Festivali” haricinde ne yazık ki kültürel alanda yok gibidir. Tıpkı toprakları gibi mümbit bir yapıya sahip olan Adana Kültürü değerlendirilmiyor. Sanat alanında kendisini köreltiyor. Şehrin sokakları güvensizleşmiş, kişiler bir birlerine gece sokak lambası yanmayan yerlerden gitmek dahi istemiyor.

Aileler çocuklarının akşam saatlerinden sonra sokağa salmaktan, bir yere göndermekten imtina ediyor. Eskiden durum hiçte böyle değildi.

Kentin, şehrin itibarını yok edenler halen sahnelerde başrollerde oynamak istiyor. Bu kenti ve kentliyi itibarsızlaştırmak içim elinden geleni yapan, kenti yerine kendinin düşünene siyasi cambazların itibarlarını yok etmek de seçmenin boyun borcudur. Siyasi baronların Adana’ya kattıkları değil ama Adana’dan alıp götürdükleri çok şey olmuştur.

  Kentin yaşayacağı, sokakların yaşam bulacağı, kültürünün model olacağı, asayişin güvenlik güçlerince değil, siyasetçinin itibarlı kent olması ile sağlanabileceği bir Adana için ilçe ve Büyükşehir Adaylarını seçmek, bunları yapabilecek olanlara oy vermek lazım.

Seyhan ilçesinin kaç tane sokağında, zaman mefhumu olmaksızın dolaşabilirsiniz. Girdiğiniz sokağın hangi caddeye, nereye çıkacağından emin olabilirsiniz? Mahalleli, sokakta yaşayanlar neredeyse bir birlerini tanımayacak hale gelmişlerdir.

Özellikle genç nesil sokakta çoğunlukla bir birlerini tanımıyorlardır. Çünkü sokak yaşamıyor, mahalle yaşamıyor. Bu kültür Adana’da, özellikle de Seyhan ilçesinde her geçen gün öldürüldü yaşayan sokaklar.

Kentsel Dönüşüm Şartta nasıl!

Son zamanların moda deyimi oldu adeta “Kentsel Dönüşüm”.

Neyin, neresini, nasıl, hangi maksat ve amaç için dönüştürüyorsunuz da kentsel dönüşüm sakızını ağzınızda çiğnemeye başlıyorsunuz diye sormak lazım, siyasetçilere, adaylara.

Kentlinin, mahallelinin, sokak sakinlerinin yaşam tarzlarını, geçim şartlarını, komşuluk ilişkilerini, kültürlerini irdelemeden, incelemeden, modern tabirle AR-GE’sini yapmadan neyin kentsel dönüşümünü yapmaya çalışıyorlar?

Dönüşüm diyerek yıkmaya, yok etmeye çalışılan mahalledekilerin geçimlerini ne ile sağlıyor? Yaşam kaynakları nedir? İnşaat işi ile iştigal eden, kendi çapında ustalık yapan bir insan, araç gereçlerini, takım taklavatını, nerede muhafaza ediyor? Bahçesinde 3-5 kümes hayvanı, toprağında yiyeceği yeşilliği yetiştiren insanların bu alışkanlıklarını apartmanlara nasıl mahkûm edeceksiniz? İllaki dikey bina yapmak mıdır kentsel dönüşüm. Yatay binalar, yapılarla kentsel dönüşüm olmaz mı?

Skalalığı kendi içinde oluşturamayan aday, siyasetçi, kentin skalalığını nasıl sağlayabilecektir?

Adanalı Ne İstiyor?

Yaşanabilir, güvenli, insanca yaşayabileceği, paylaşabileceği, dinlenebileceği, kültür hizmetlerinden faydalanabileceği bir kent istiyor. Adanalı, özellikle de Seyhanlı ve Yüreğirli hemşehriler.

Marka kent diye yola çıkanlar, kentin itibarını düşürmenin ötesinde, kendilerinin sokağa çıkmasının önünü tıkadılar. Eskiler, sokakta yetişmişlerdi, şimdi sokakta olanlara “sokak çocuğu” diyorlar. Müsebbibi kimler diye sorulduğunda, yegâne cevabı; kenti itibarından yoksun bırakan, çarpık kentleşmeye meydan veren, kenti değil kendini düşünen yöneticilerden başkası değildir, elbette.

Hırsızlık, yolsuzluk, arsızlık, dolandırıcılık ne kadar yüz kızartıcı bir suçsa, şehrin, kentin, ilçenin çarpık yapılaşmaya devam etmesi, çarpıklığa dur denilmemesi, çarpık yapılaşmanın iyileştirilememesi de aynı oran da suç ve de yüz kızartıcı bir suçtur, bana göre.

Halkın dilinden, kültüründen, davranışından anlayanı bekliyor kent. Kısaca kendinden biri olarak görülen siyasetçiye, yöneticiye, çözüm üretenlere, üretecek olan ekibe ihtiyacı var Adana’nın ve metropol ilçelerinin.

Bunlardan biri olmazsa yönetici, güvenlik güçlerinin asayişi sağlamasını beklerse idareci, kentsel dönüşümdü idealim deyip sadece dikey yapılaşma da çözüm ararsa seçilmişi Seyhan’ın mevcut halinden daha kötüsünü göreceğimizin ispatı olur.

Düşünün uçakla Adana’ya inişi. Özellikle şu kış mevsiminde: varoşlardan müteşekkil bir kent görüntüsü, Dengir Mir Mehmet Fırat’ın deyimi ile “gettolaşma”, sanki yoksun, yoksul, kuraklık içinde bir yerleşik hayat, kesif bir lastik, kömür, egzoz, sanki birazda lağım kokusu.

Bu tablo, yüz kızartıcı bir durum değilse nedir? Adana’da huzur ve güvenin birinci ve öncelikli adresi olacak siyasileri, adayları seçmek, belirlemek Adanalının elinde ve de gücündedir. Başka da kimsenin tekelinde ve inisiyatifinde değildir.

Kentin ve kentlinin itibarını yok eden ve etmek isteyenlere inat, itibarını yükseltecek kişiyi bul ve oy ver.

 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !